A uniform aluminum beam 9.00 m long, weighing 276 N, rests symmetrically on two
ID: 1642674 • Letter: A
Question
A uniform aluminum beam 9.00 m long, weighing 276 N, rests symmetrically on two supports 4.65 m apart (see figure). A boy weighing 558 N starts at point A and walks toward the right. (a) In the same diagram construct two graphs showing the upward forces FA and FB exerted on the beam at points A and B as functions of the coordinate x of the boy. Let 1 cm = 100 N vertically, and let 1 cm = 1.00 m horizontally. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this work.) (b) From your diagram, how far beyond point B can the boy walk before the beam tips? Incorrect: Your answer is incorrect. m (c) How far from the right end of the beam should support B be placed so that the boy can walk just to the end of the beam without causing it to tip? m
Explanation / Answer
Given,
Wbeam = 276 N
xbeam = 4.65 m
Wboy = 558 N
B) Since, the forces and torque at support A is zero, i.e. FA= 0, TA = 0
So we can use point B as the pivot point and determine x:
viewing counter-clockwise torque as negative:
T = 0 = -Wbeam x xbeam + Fboy x xboy
T = 0 = -276 x (7-4.5) + 558 x xboy
xboy = 690/558 =1.236 m
xboy = 1.236 m (to the right of support B)
xboy = 8.236 m (from support A)
support B = 7.0 m (from support A)
C) Again, the forces and torque at support A is zero, i.e. FA = 0, TA = 0
So we can use point B as the pivot point and determine x:
x = distance of point B from the right edge.
Since the center-of-mass of the beam is 4.65m (middle of beam), its distance from point B = (4.65 - x)
viewing counter-clockwise torque as negative:
T = 0 = -Wbeam x xbeam + Fboy x xboy
T = 0 = -276 x (4.65-xboy) + 558 x xboy
xboy = 1283.4 / 834
xboy = 1.53 m (from the right edge) OR
xboy = 7.47 m (from support A)
(Please rate my answer if you find it helpful. Good luck...)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.