A u-tube manometer is used to measure the pressure of a vessel under vacuum. Ass
ID: 1919815 • Letter: A
Question
A u-tube manometer is used to measure the pressure of a vessel under vacuum. Assume the manometer is open to atmospheric pressure (101.325 kPa) and the density of the fluid in the manometer is 12.0 g/cm3. When the vessel is under 14.5 psi of vacuum, the height of the fluid column is 50 cm. If the vessel partially loses vacuum and is now under 7.5 psi of vacuum, what will be the new height of fluid column (answer in cm)?
All previous answers to similar u-tube manometer problems on Chegg are either incorrect or do not show an in-depth step-by-step solution. I want to learn how to solve this type of problem, so please use step-by-step instructions without skipping any steps.
Explanation / Answer
this is a fairly easy problem
firstly u need to understand that in a u tube manometer the height differencce in the two colums of the manometer gives the pressure difference of outside and inside the container
and this pressure difference is given by density of liwuid in the manometer * accleration due to gravity * height of the liquid column
here tlet thet height of the liquid column = h m
p outside = 101.325 kpa = 101325 pa
p inside = 7.5 psi = 51711pa
density of liquid = 12 g/cm^3 = 12000 kg/m^3
so
pout - pin = 12000*9.81*(h)
49614=58860 *h
h=0.4215 m
h=42.15 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.