A unform circular disk of mass m = 24.0 g and radius r = 40.0 cm hangs verticall
ID: 1296428 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Radiation pressure P is given by
P = Radiation intensity/speed of light
= (10.0*10^6)/(3*10^8)
= 0.03333 Pa
Force on disc = P*area
= 0.03333*pi*0.4^2
= 0.016755 N
Centre of mass is at the centre of disc, at which gravitational force act
mg*sin(theta) = 0.016755
0.024*9.81*sin(theta) = 0.016755
sin(theta) = 0.07116
theta = 4.08 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.