A typical propeller of a turbine used to generate electricity from the wind cons
ID: 1287333 • Letter: A
Question
A typical propeller of a turbine used to generate electricity from the wind consists of three blades as in the figure below. Each blade has a length of L = 37 m and a mass of m = 445 kg. The propeller rotates at the rate of 23 rev/min.
(a) Convert the angular speed of the propeller to units of rad/s.
rad/s
(b) Find the moment of inertia of the propeller about the axis of rotation.
J s2
(c) Find the total kinetic energy of the propeller.
J
Explanation / Answer
a) 23*2*3.142/60 = 2.408 rad/sec...
B) I = 3*(1/3)*M*L^2 = M*L^2 = 445*37^2 = 609205 kg*m^2.....
C) K = 0.5*I*w^2 =0.5*609205*2.408^2 = 1.766*10^6 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.