A typical home may require a total of 2.00×103kWh of energy per month. Suppose y
ID: 1486640 • Letter: A
Question
A typical home may require a total of 2.00×103kWh of energy per month. Suppose you would like to obtain this energy from sunlight, which has an average daylight intensity of 1100 W/m2 .
Part A
Assuming that sunlight is available 8.0 h per day, 25 d per month (accounting for cloudy days), and that you have a way to store energy from your collector when the Sun isn't shining, determine the smallest collector size that will provide the needed energy, given a conversion efficiency of 30 % .
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Here ,
total energy required , E = 2 *10^3 kWh
intensity of sunlight , I = 1100 W/m^2
let the area of collector is A
total energy = I * A * time
2 *10^3 * 1000 * 3600 J = 1100 * A * 8 * 3600 * 25
solving for A
A = 9.091 m^2
the smallest collector size that is needed is 9.091 m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.