A typical coal-fired plant burns 300 metric tons of coal per hour to generate 75
ID: 2006954 • Letter: A
Question
A typical coal-fired plant burns 300 metric tons of coal per hour to generate 750MW of electricity. A metric ton = 1000kg. The density of coal is 1500kg per cubic meter, and its heat of combustion is 28MJ per kg. Assuming ideal efficiency, in that we can ignore friction in moving parts, inefficient heat transfer, etc., find the(a) height to which one day's worth of coal must be piled in a square room 10m on a side
(b) the thermal efficiency of the power plant
Please help!! You'll be a lifesaver!!
Explanation / Answer
A typical coal fired plant burns 300 metric tons density of coal is 1500 kg per cubic meter = 300 tons/1500 Kg = 300000 kg/1,500kg/m^3 = 200 m^3 per hour200 * 24 = 4,800 cubic meters/day
Area of the room is A = 100 *100 = 1000 m^2
= 4800m^3 / 1000m^2
height of pile is 4.8 m b ) Q=300 tons * 1000 kg/ton * 28 MJ/kg = 8.4 * 10^6 J of energy. However, the plant can generate only 750 MW of electricity (in one hour) efficiency = 750*10^6 / 8.4 * 10^6 J = 89.2%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.