A ukulele string is stretched to a length of 0.49 m and both ends are fixed. A)
ID: 1305938 • Letter: A
Question
A ukulele string is stretched to a length of 0.49 m and both ends are fixed.
A) If the density of the string is 0.0015 kg/m and its tension is 76.1 N, what is the funda- mental frequency?
Answer in units of Hz
B) Two ukulele strings, of equal length and mass are tuned so that the first string, when it vi- brates at twice its fundamental frequency, has the same frequency as the second string when it vibrates at three times its fundamental fre- quency. The tension of the first string is 31 N.
Calculate the tension F2 of the second string.
Answer in units of N
Explanation / Answer
A) fo = (1/2L)*sqrt(T/u)
fo = (1/9.8)*sqrt(76.1/0.0015)= 22.98 Hz
B) 2fo = 3fo'
2*(1/2L)*sqrt(T1/u) = 3*(1/2L)*sqrt(T2/u)
4T1 = 9T2
T2 = (4*31)/9 = 13.78 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.