A uniform aluminum beam 9.00 m long, weighing 270 N, rests symmetrically on two
ID: 1359604 • Letter: A
Question
A uniform aluminum beam 9.00 m long, weighing 270 N, rests symmetrically on two supports 5.15 m apart (see figure). A boy weighing 660 N starts at point A and walks toward the right.
(a) In the same diagram construct two graphs showing the upward forces FA and FB exerted on the beam at points A and B as functions of the coordinate x of the boy. Let 1 cm = 100 N vertically, and let 1 cm = 1.00 m horizontally.
(Do this on paper.)
(b) From your diagram, how far beyond point B can the boy walk before the beam tips?
____m
(c) How far from the right end of the beam should support B be placed so that the boy can walk just to the end of the beam without causing it to tip?
_____ m
Explanation / Answer
Assumption # 1: The 9m beam is center along the 5.15m-wide supports, i.e. support A is (9-5.15/2) = 1.925 from the left edge and support B is 1.925m from the right edge.
B) The easiest method to solve this is to understand that on the verge of tipping, the forces and torque at support A is zero, i.e. FA = 0, TA = 0
So we can use pt. B as the pivot point and determine x:
viewing counter-clockwise torque as negative:
T = 0 = -Wbeam * xbeam + Fboy * xboy
T = 0 = -270(7.05-4.5) + 660 * xboy
600 xboy = 688.5
xboy = 1.1475 m (to the right of support B)
C) Again, the easiest method to solve this is to understand that on the verge of tipping, the forces and torque at support A is zero, i.e. FA = 0, TA = 0
So we can use pt. B as the pivot point and determine x:
x = distance of pt B from the right edge.
Since the center-of-mass of the beam is 4.5m (middle of beam), its distance from pt B = (4.5 - x)
viewing counter-clockwise torque as negative:
T = 0 = -Wbeam * xbeam + Fboy * xboy
T = 0 = -270(4.5-x) + 660 * x
xboy = 1.30 m (from the right edge)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.