A uniform aluminum beam 9.00 m long , weighing 273 N , rests symmetrically on tw
ID: 1396190 • Letter: A
Question
A uniform aluminum beam 9.00 m long, weighing 273 N, rests symmetrically on two supports 4.55 m apart (see figure). A boy weighing 624 N starts at point A and walks toward the right.
(a) In the same diagram construct two graphs showing the upward forces FA andFB exerted on the beam at points A and B as functions of the coordinate x of the boy. Let 1 cm = 100 N vertically, and let 1 cm = 1.00 m horizontally.
(b) From your diagram, how far beyond point B can the boy walk before the beam tips? _________ M
THE ANSWER IS NOT 1.1 M OR 6.1 M OR 5 M
Explanation / Answer
net torque about the poin B = 0
weight of the beam ats at a point r = (4.5-2.225) = 2.275 from B
torque due to weight of the beam = 273*2.275 = 621.1 Nm
the boy is at a distance of x from B
torque due to weight of the boy = 624*x
net torque = 0
624*x = 621.1
x = 0.99 m <----answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.