A uniform A uniform, 248-N rod that is 2,11m long carries a 225- N weight at its
ID: 2106133 • Letter: A
Question
A uniform
Explanation / Answer
A) w is at .457m from left and flcrum is at .85m from right end
so w is at (2.11-0.457-.85)=0.805m away from fulcrum
for equilibrim,w*0.803=225*.85
w=238.16N
B) let x be a distance of fulcrum from right end
w is moved to right by 0.242 m
from left end w is 0.457+.242 =0.699m till fulcrum
so distance of w from fulcrum is (2.11-.699-x)=(1.411-x)
so for equilibrium (1.411-x)*238.16=225*x
x=0.725m
change in x is (.85-.725=0.125m)
C)and it shifts towards right
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.