Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ball is thrown vertically upward, starting at y = 0, with a velocity of 20.0 m

ID: 2243624 • Letter: A

Question

A ball is thrown vertically upward, starting at y = 0, with a velocity of 20.0 m/s. Take "up" to be the positive direction for this problem.

A ball is thrown vertically upward, starting at y = 0, with a velocity of 20.0 m/s. Take "up" to be the positive direction for this problem. Calculate the maximum vertical displacement of the ball. Calculate the time required for the ball to reach its highest point. What is the ball's acceleration when it is at its highest point? How long does the ball take to reach the point y = 0 after it reaches its highest point? What is its velocity when it returns to the level from which it started (y = 0)?

Explanation / Answer

a) max dis = 20^2 / 2 /10 = 20m


b) time = 10/20 = 0.5 sec


c) a = g = 10


d) t = 0.5 sec


e) v = 20m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote