A ball is thrown straight upward and returns to the thrower\'s handafter 2.80 s
ID: 1762615 • Letter: A
Question
A ball is thrown straight upward and returns to the thrower's handafter 2.80 s in the air. Asecond ball is thrown at an angle of 40.0° with thehorizontal. At what speed must the second ball be thrown so that itreaches the same height as the one thrown vertically?I have triedseveral times to come up with the answer but it comes out wrongeach time. Any help would be very appreciated!
I have triedseveral times to come up with the answer but it comes out wrongeach time. Any help would be very appreciated!
Explanation / Answer
let the speed of the one throw be v1, total in air time t1 is: t1 = 2*v1/g = 2.80s =>v1 = 2.80s*9.8m/s2 / 2 = 13.72 m/s the max heigh H = v12 / 2g = (13.72m/s)2/ 2*9.8m/s2 = 9.60m let the speed of the second throw be v2, we have: v2y = v2*sin(40.0) the max heigh H = 9.60m = (v2y)2 / 2g =[v22 sin2(40.0)/2g] =>v2 = [2*9.8m/s2 *9.60m /sin2(40.0)] = 21.34 m/s second throw need to be have speed 21.34m/s to reach the sameheigh as first throw. .Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.