A ball is thrown from the edge of a building of a certain height with an initial
ID: 1643427 • Letter: A
Question
A ball is thrown from the edge of a building of a certain height with an initial velocity 20 m/s at an angle 30 degrees with the horizontal. the ball lands at a horizontal distance of 80 m from the base of the building. what is the height of the building?
Explanation / Answer
given
horizontal distance of 80 m = s
initial velocity 20 m/s = v
using x = v X t
80 = 20 X t
t = 4 sec
the vertical distance ot height is
h = 1/2 g t2
h = 0.5 X 9.8 X 42
h = 78.4 m
the height of the building is h = 78.4 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.