Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ball is thrown from the edge of a building of a certain height with an initial

ID: 1630260 • Letter: A

Question

A ball is thrown from the edge of a building of a certain height with an initial velocity 20 m/s at an angle 30 degrees with the horizontal. the ball lands at a horizontal distance of 80 m from the base of the building. what is the height of the building?


oints: 4 30) A ball is thrown from the 30 degrees with the hori all is thrown from the edge of a building of a certain height with an initial velodity of 20.0 m/s at an angle degrees with the horizontal . The ball lands at a horizontal distance of 80.0 m from the base of the building What is the height of the building? Write your answer here, don't forget units:

Explanation / Answer

given

horizontal distance of 80 m = s

initial velocity 20 m/s = v

using x = v X t

80 = 20 X t

t = 4 sec

the vertical distance ot height is

h = 1/2 g t2

h = 0.5 X 9.8 X 42

h = 78.4 m

the height of the building is h = 78.4 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote