Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ball is thrown straight upward and returns to the thrower\'shand after 3.00 s

ID: 1736425 • Letter: A

Question

A ball is thrown straight upward and returns to the thrower'shand after 3.00 s in the air. A second ball is thrown at an angleof 30.0 degrees with the horizontal. At what speed must the secondball be thrown so that it reaches the same height as the one thrownvertically? Thanks! A ball is thrown straight upward and returns to the thrower'shand after 3.00 s in the air. A second ball is thrown at an angleof 30.0 degrees with the horizontal. At what speed must the secondball be thrown so that it reaches the same height as the one thrownvertically? Thanks!

Explanation / Answer

0=Vo(3s)-4.9(3s2), so Vo= 14.7 m/s and since we want thesecond ball to reach the same height we must have Voy=14.7m/s andthe definition of Voy is Voy=VoSin, so 14.7=VoSin30 andVo=14.7/Sin30= 29.4 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote