A ball is thrown vertically upward, starting at y = 0, with a velocity of 13.0 m
ID: 1279376 • Letter: A
Question
A ball is thrown vertically upward, starting at y = 0, with a velocity of 13.0 m/s. Take "up" to be the positive direction for this problem. (a) Calculate the maximum vertical displacement of the ball. WebAssign will check your answer for the correct number of significant figures. (b) Calculate the time required for the ball to reach its highest point. (c) What is the ball's acceleration when it is at its highest point? (d) How long does the ball take to fall back to the point y = 0 after it reaches its highest point? (e) What is its velocity when it returns to the level from which it started (y = 0)? Remember that velocity is a vector.
Explanation / Answer
a) v^2 - u^2 = 2*a*s
0^2 - 13^2 = 2*-9.8*h
h = +8.62 m
b) V = u + at
0 = 13-9.8*t
t = 1.33 s
---------
c) a = -g = -9.8 m/s^2
d) V = u +at
V = u - g2u/g = -u
v = -13 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.