A ball is thrown straight upward and returns tothe thrower\'s hand after1.2s in
ID: 1667722 • Letter: A
Question
A ball is thrown straight upward and returns tothethrower's hand after1.2s in the air. A second ball isthrown at an angle of 24^0 with the horizontal. The acceleration of gravity is 9.8m/s^2. Atwhat speed must the second ball be thrown so that it reachesthe same maximum height as the first? Answer in units of m/s. A ball is thrown straight upward and returns tothe
thrower's hand after1.2s in the air. A second ball isthrown at an angle of 24^0 with the horizontal. The acceleration of gravity is 9.8m/s^2. Atwhat speed must the second ball be thrown so that it reachesthe same maximum height as the first? Answer in units of m/s.
Explanation / Answer
the vertical of second ball 's velocity must be the same as thevelocity of the first ball => V2.sin(24)=V1 => V2=V1/sin(24) we compute V1: We have,in vertical component :V1y=V1-gt when it reach the maximum height=> V1y=0 => t=V1/g then it goes back to the ground with the same time so =2t =2V1/g => V1= g./2 =9,8.1,2/2=5,88 m/s => V2=5,88/sin(24)= 14,4565 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.