Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A charge of 20.0uC is held fixed at the origin. 1. If a -6.00 uC charge with a m

ID: 2235087 • Letter: A

Question

A charge of 20.0uC is held fixed at the origin. 1. If a -6.00 uC charge with a mass of 4.00g is released from rest at the position (0.925m, 1.17m ), what is its speed when it is halfway to the origin? 2. Suppose the -6.00uC charge is released from rest at the point x= 1/2(0.925m) and y = 1/2 (1.17m). When it is halfway to the origin, is its speed greater than, less than, or equal to the speed found in part A? 3. Explain 4. Find the speed of the charge for the situation described in part B. Please complete all parts, thanks!

Explanation / Answer

its distance from the origin=R=sqrt(0.925^2 +1.17^2)=1.49m

A) loss in potential energy=2KQ1Q1/R-KQ1Q2/R=0.721 J

gain in kinetic energy=loss in potential energy

or, mv^2/2=0.721 or v=18m/s

B) & C)if it is released from nearer to the origin the loss in potential enery will increse so the velocity will also increase.

D) loss in potential energy in this situation=4KQ1Q1/R-2KQ1Q2/R=

=2*0.721 J =1.442

or,mv^2/2=1.442 or, v=26.85m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote