A charge of 20.2 micro coulombs is held fixed at the origin. If a -5.25 micro co
ID: 1955993 • Letter: A
Question
A charge of 20.2 micro coulombs is held fixed at the origin. If a -5.25 micro coulomb charge with a mass of 3.2 grams is released from rest at the position (0.925m, 1.17m), what is its speed when it is halfway to the origin?My working so far:
For the second charge:
Ui = Uf + Kf
Kf = -(Uf - Ui)
= -(Potential Difference) X -5.25mC
But I'm lost at calculating potential difference between these 2 points, because I can't use kq/r (no r as a basis for comparison). Can somebody guide me with regards to this point?
Explanation / Answer
20.2uC (0,0) -5.25uC and 3.2gm
F=ma
Q1 Q2 x9x10^9/(.9252 + 1.172) = 3.2x10^-3 a
a= 199.98m/s2
v2 = 2as
= 2x199.98 x (.9252 + 1.172)/2
v= 17.27m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.