A charge of 20 nC is uniformly distributed along a straightrod of length 4.0 m t
ID: 1663375 • Letter: A
Question
A charge of 20 nC is uniformly distributed along a straightrod of length 4.0 m that is bent into a circular arc with a radiusof 2.0 m. What is the magnitude of the electric field at the centerof curvature of the arc? According to the solution, the central angle is114.6o. How did they find the angle just using radiusand length of the rod? A charge of 20 nC is uniformly distributed along a straightrod of length 4.0 m that is bent into a circular arc with a radiusof 2.0 m. What is the magnitude of the electric field at the centerof curvature of the arc? According to the solution, the central angle is114.6o. How did they find the angle just using radiusand length of the rod?Explanation / Answer
central angle of an arc = the arc length/radius = 4.0/2.0 rad = 2rad = 2 * 180/ = 114.6o
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.