Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A charge of + 1.5 mu C is at (0, 0) and a charge of + 2.1 mu C is at (4m, 0). Wh

ID: 1540032 • Letter: A

Question

A charge of + 1.5 mu C is at (0, 0) and a charge of + 2.1 mu C is at (4m, 0). What is the potential they setup at (4m, 3m)? (a) 9000 V at37 degree (b) 6854 V at 37 degree (c) 9000 V (d) 6854 V Two protons are held at a separation of 2.000 times 10^-10 m. How much electric potential energy do they have? (Use k = 9.00 times l0^9 N middot m^2/C^2.) (a) 5.760 times 10^-9 J (b) 1.152 times 10^-18 J (c) 3.467 times 10^-18 J (d) 7.200 times 10^10 J The same two protons of question 13 are now pushed until their separation is 3.000 times 10^-12 m. What was the change in potential energy of the protons? (Use k = 9.00 times 10^9 N middot m^2/C^2.) (a) 7.565 times 10^-17 J, an increase (b) 7.565 times 10^17 J, a decrease (c) 7.680 times 10^17, an increase

Explanation / Answer

Accordin to the given problem,

13.) UE = kQ2/r = 9*109* (1.602*10-19)2 /2*10-10

UE = 1.152 *10-18J [B]

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote