A charge 23.41 mC is placed to the left of another charge 90.23 mC on a plane, a
ID: 2126250 • Letter: A
Question
A charge 23.41 mC is placed to the left of another charge 90.23 mC on a plane, as shown in the figure. Another charge of -9.051 ?C and mass 34.81 g (depicted as a blue sphere) is placed at rest at a distance 28.94 cm above the right-most charge and released. What is the speed of the -9.051 ?C charge if it reaches the gray position labeled A?
Image: http://i772.photobucket.com/albums/yy6/tantarero19/ScreenShot2013-09-04at54917PM_zps4fa4af7b.png
Explanation / Answer
Solve with conservation of Energy
Initial PE = kqq/r + kqq/r
(9 X 10^9)(-9.051 X 10^-6)(90.23 X 10^-3)/(.2894) + (9 X 10^9)(-9.051 X 10^-6)(23.41 X 10^-3)/(.4326)
PE = -29806 J
Final PE = (9 X 10^9)(-9.051 X 10^-6)(90.23 X 10^-3)/(.22505) + (9 X 10^9)(-9.051 X 10^-6)(23.41 X 10^-3)/(.09645) = -52431 J
Now...
-29806 = -52431 + .5mv^2
22625 = (.5)(.03481)(v^2)
v = 1140 m/s
v =
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.