A charge 15.41 mC is placed to the left of another charge 72.73 mC on a plane, a
ID: 2125877 • Letter: A
Question
A charge 15.41 mC is placed to the left of another charge 72.73 mC on a plane, as shown in the figure. Another charge of -3.051 ?C and mass 36.31 g (depicted as a blue sphere) is placed at rest at a distance 33.44 cm above the right-most charge and released. What is the speed of the -3.051 ?C charge if it reaches the gray position labeled A?
Explanation / Answer
Vinitial = 9E9*(72.73E-3/33.44E-2 + 15.41E-3/sqrt(37.15E-2^2 + 33.44E-2^2))=2.23E9
Vfinal = 9E9*(15.41E-3/11.15E-2 + 72.73E-3/(37.15E-2-11.15E-2))=3.76E9
Einitial = Ef
-3.051E-6*2.23E9 = -3.051E-6*3.76E9 + 0.5*36.31E-3*v^2
v=507 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.