Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A motorcycle is following a car that is traveling at constant speed on a straigh

ID: 2227823 • Letter: A

Question

A motorcycle is following a car that is traveling at constant speed on a straight highway. Initially, the car and the motorcycle are both traveling at the same speed of 22.5 m m/s , and the distance between them is 55.0 m m . After t_1 = 4.00 m s , the motorcycle starts to accelerate at a rate of 5.00 m {m/s^2} . The motorcycle catches up with the car at some time t_2. How long does it take from the moment when the motorcycle starts to accelerate until it catches up with the car? In other words, find t2-t1 How far does the motorcycle travel from the moment it starts to accelerate (at time t_1) until it catches up with the car (at time t_2)? Should you need to use an answer from a previous part, make sure you use the unrounded value.

Explanation / Answer

relative vel= 22.5-22.5 = 0m/s = u relative accln= 5m/s^@ =a relative distance = 55m =s time taken = >> s= ut+.5at^2 putting values,, that gives time = 4.69s b) distance travel by motorcycle= 22.5*4.69+.5*5*4.69^2 = 160.056 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote