A motorboat traveling on a straight coures slows uniformlyfrom 60 to 40 km/h in
ID: 1736429 • Letter: A
Question
A motorboat traveling on a straight coures slows uniformlyfrom 60 to 40 km/h in a distance of 50m. What is the boatsacceleration? Texk book answer is Initial velocity for 60km/h = 16.68ms andFinal velocity is 40km/h = 11.12m/s I'm guessing avg boats acceleration? 16.68 + 11.12 / 2 =13.9 m/s Is this correct? A motorboat traveling on a straight coures slows uniformlyfrom 60 to 40 km/h in a distance of 50m. What is the boatsacceleration? Texk book answer is Initial velocity for 60km/h = 16.68ms andFinal velocity is 40km/h = 11.12m/s I'm guessing avg boats acceleration? 16.68 + 11.12 / 2 =13.9 m/s Is this correct?Explanation / Answer
Use the equation V2-Vo2=2ax, soa=(V2-Vo2)/(2x)= -.6956m/s2. The acceleration is negative because the boat isslowing down, so the sign should be negative.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.