A motorbike driver applies brakes when the bike is moving at 95 km/hr and reduce
ID: 1269251 • Letter: A
Question
A motorbike driver applies brakes when the bike is moving at 95 km/hr and reduces its velocity uniformly until it stops in 5.6 seconds. If the front tire makes 61 revolutions during this time what is its diameter?
I know the answer is 0.39 m but I am not sure how to get there. Please include any equations and how you derived those equations you use and explain where the numbers are coming from, be as detailed as you possibly can be. thanks
AmritPalGoyal please do not answer this question again because you are leaving out information and not responding to my questions in the comments, thank you
Explanation / Answer
u = 95 km/hr = 26.3889 m/s
t = 5.6 s
v =0,
a = u/t = 4.71 m/s^2,
s= u^2/2a = 73.889 m
1 revolution = pi* D..(horizontal distance)
so,
73.8889 = 61* pi* D ,
D = 0.3857 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.