A moth of length 1.0 cm is flying about 1.0 m from a bat when the bat emits a so
ID: 2035731 • Letter: A
Question
A moth of length 1.0 cm is flying about 1.0 m from a bat when the bat emits a sound wave at 80.0 kHz. The temperature of air is about 10.0° C. To sense the presence of the moth using echolocation, the bat must emit a sound with a wavelength equal to or less than the length of the insect The speed of sound that propagates in an ideal gas is given by where ? is the ratio of heat capacities ? 1.4 for air is the absolute temperature in kelvins (which is equal to the Celsius temperature plus 273 15°C) Mis the molar mass of the gas (for air, the average molar mass is M = 28.8 x 10 3 kg/mol) and Ris the universal gas constant R-8.314 J-mol 1-K 1).Explanation / Answer
Speed of the wave
V=sqrt[1.4*8.314*(273.15+10)/(28.8*10-3)]
V=338.28 m/s
To hear the echo ,the sound wave must travel back and forth .so total distance is 2m
t=2/338.28
t=5.91 ms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.