A motel had budgeted an occupancy of 8,000 rooms with a selling price of $82 per
ID: 2454771 • Letter: A
Question
A motel had budgeted an occupancy of 8,000 rooms with a selling price of $82 per room and a variable housekeeping cost of $4.40 per room. Actual data indicated that a total of 8,480 rooms were sold at an average selling price of $77 per room and the actual cost of housekeeping per room was $4.90 per room. Answer the following about the housekeeping costs: a. What is the budget variance? Is it favorable or unfavorable? b. What is the cost variance? Is it favorable or unfavorable? c. What is the sales volume variance? Is it favorable or unfavorable?
Explanation / Answer
1)Budget variance = 8000 - 8480 = - 480 rooms (F)
2) Cost variance = Actual -Standard cost
= (8480 * 4.90 ) - (8480 * 4.40)
= 41552 - 37312
= 4240(U)
3)Sales volume variance = Standard contribution (Actual rooms -budget rooms)
= (82 -4.40) [ 8480 - 8000]
= 77.6 * 480
= 37248(F)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.