A motorboat cuts its engine when its speed is 11.7 m/s and coasts to rest. The e
ID: 1900152 • Letter: A
Question
A motorboat cuts its engine when its speed is 11.7 m/s and coasts to rest. The equation describing the motion of the motorboat during this period is v = vie -ct, where v is the speed at time t, v i, is the initial speed at t = 0, and c is a constant. At t = 17.7 s, the speed is 5.00 m/s. Find the constant c. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations, s -1 What is the speed at t = 40.0 s? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations, m/s Differentiate the expression for v(t) and thus show that the acceleration of the boat is proportional to the speed at any time. a = cv a = -cv a = cv i a = -ce -ct a = cv i e -ct a = ce-ctExplanation / Answer
(a) 5 = 11.7*e^(17.7c) Solving this equation we get... c = 0.048 (b) At t= 40 sec , V= 11.7*e^(-0.048*40) = 1.715 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.