A motorboat cuts its engine when its speed is 10.1 m/s and coasts to rest. The e
ID: 2140587 • Letter: A
Question
A motorboat cuts its engine when its speed is 10.1 m/s and coasts to rest. The equation describing the motion of the motorboat during this period is v = vie-ct, where v is the speed at time t, vi is the initial speed at t = 0, and c is a constant. At t = 20.9 s, the speed is 5.00 m/s.
(a) Find the constant c.
____________s-1
(b) What is the speed at t = 40.0 s?
____________ m/s
(c) Differentiate the expression for v(t) and thus show that the acceleration of the boat is proportional to the speed at any time.
Explanation / Answer
a)
V = Vi*e^(-ct)
at t = 20.9 s, V = 5 m/s
Vi = 10.1
So, 5 = 10.1*e^(-c*10.1)
so, c = 0.0696 s-1 <------------answer
b)
speed at t = 40s , V = 10.1*e^(-0.0696*40) = 0.624 m/s
c)
a = dv/dt = d(Vi*e^(-ct))/dt
= Vi*(-c)*e^(-ct) = -c*(Vi*e^(-ct)) = -c*V <----a is proportional to V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.