An AC power source with Vm = 220 V and f = 60.0 Hz is connected in a series RLC
ID: 2203817 • Letter: A
Question
An AC power source with Vm = 220 V and f = 60.0 Hz is connected in a series RLC circuit. The resistance, R, inductance, L, and capacitance, C, of this circuit are, respectively, 53.0 ?, 0.170 H, and 0.035 mF. Find each of the following quantities. (When entering units, use ohm for ?.) (a) the inductive reactance (b) the capacitive reactance (c) the impedance of the circuit (d) the maximum current through the circuit (based on the frequency given above) (e) the maximum potential difference across each circuit element VR = [ ] VC = [ ] VL = [ ]Explanation / Answer
Here Vm = 220 V and f = 60.0 Hz ?? = 376.99 rad/sec R= 47.0 Ohm, L = 0.240 H, and C = 0.045 mF a) inductive reactance XL = ?L = 90.48 Ohm. b)capacitive reactance XC = 1/ ?C = 58.95 kOhm c) impedance of the circuit Z = R + j (XL - XC ) =0.0 47 - j 58.85 k Ohm d) I(max) = V(max) / Z = 3.74 mA. e) maximum potential difference across resistor is V = R * I(max) = 0.176 V maximum potential difference across inductor is V = XL* I(max) = 0.338 V maximum potential difference across resistor is V = XC * I(max) = 220.473 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.