An AC generator has a sinusoidal EMF with a maximum value of 25.0 V and a freque
ID: 2123712 • Letter: A
Question
An AC generator has a sinusoidal EMF with a maximum value of 25.0 V and a frequency of 60.0 Hz; the generator is connected to a capacitor of capacitance 4.81 uF. The resistance in the circuit is small enough to ignorestyle="font-family: georgia;">color="red">color="red">color="red">
(a) What is the maximum value of the current in this AC circuit?
(c) At the instant of time for which the EMF of the generator is -7.5000 V and increasing in absolute value, what is the current in the circuit?
color="red">
(d) At the same instant of time as in part (c), what is the power output of the generator?
Explanation / Answer
V = v0 sin wt
a. Imax = CwV0
I = Imax cos wt
Imax = 4.81 *10^-6 * 2*3.14*60*25 =0.045 A
b. i = cwV
i = 4.81 *10^-6 *2*3.14*60*-7.5 =0.013 A
c. power = VI = 0.013 *7.5 =0.0975 wats
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.