An AC generator has a sinusoidal EMF with a maximum value of 28.0 V and a freque
ID: 2123758 • Letter: A
Question
An AC generator has a sinusoidal EMF with a maximum value of 28.0 V and a frequency of 60.0 Hz; the generator is connected to a capacitor of capacitance 5.57 %u03BCF. The resistance in the circuit is small enough to ignore.
(a) What is the maximum value of the current in this AC circuit?
A
(b) At the instant of time for which the current in this circuit is a maximum, what is the EMF of the generator?
V
(c) At the instant of time for which the EMF of the generator is %u22129.8000 V and increasing in absolute value, what is the current in the circuit?
A
(d) At the same instant of time as in part (c), what is the power output of the generator?
W
Explanation / Answer
V = 28v
f = 60 Hz
C = 5.57 uF
Xc = 1/2*3.14*60*5.57*10^-6
= 476.468 ohm
hence current i = V/Xc
put the value u ll get the answer....
And for the second part we ve
Power = VI
both V and I are given... just put the value u ll get the answer......
actually the value of V is not clear.. the data is coming in symbolic sign dats why i ve nt calculated...
i ve given u the formulae .
just put the value, u ll get the answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.