An AC generator has a sinusoidal EMF with a maximum value of 28.0 V and a freque
ID: 2123711 • Letter: A
Question
An AC generator has a sinusoidal EMF with a maximum value of 28.0 V and a frequency of 60.0 Hz; the generator is connected to an inductor of inductance 11.10 H. The resistance in the circuit is small enough to ignore.
color="red">color="red">color="red">
(c) At the instant of time for which the EMF of the generator is -15.4000 V and increasing in absolute value, what is the current in the circuit?
A
(d) At the same instant of time as in part (c), what is the power output of the generator?
W
id="rn_2653359_0_3_2654738_settings" type="hidden" value='{"js_version":0}'>class="wa_question_box " type="hidden" value="rn_2653359_0_3_2654738">title="points: ->class="qtextfield">id="rn_2653359_0_2_2654738_settings" type="hidden" value='{"js_version":0}'>class="wa_question_box " type="hidden" value="rn_2653359_0_2_2654738">title="points: ->class="qtextfield">color="red">
Explanation / Answer
XL = 2pifL = 2*3.14* 60 *11.10 = 4182.48 ohms
V = iXC
i = =15,400/4182.48 =-3.68 A
POwer = VI = -15.400*3.68 =56.7 KW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.