Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An AC generator has an output rms voltage of 50 V at a frequency of 60 Hz. If th

ID: 1490383 • Letter: A

Question

An AC generator has an output rms voltage of 50 V at a frequency of 60 Hz. If the generator is connected across a 10 micro-farad capacitor, find the following. Capacitive reactance rms current How should you change the frequency if you wish to triple the current without changing anything else? What is the wavelength of visible light with frequency 2.5x10^15 Hz in air? What is the wavelength of the same light (1d) upon entering a block of glass with index n=1.5? What is the frequency of the light (from 1d) inside the glass? What is the photon energy inside the glass?

Explanation / Answer

Answering only 4 parts:

1a) Xc ( capacitaive reactance) = 1/ 2pi f C = 1/ ( 2 x 3,14 x 60 x 10 x 10^-6) = 265.39 ohms apprx

1d ) c = vfrequency

frequency = 3 x 10^8/ ( 2.5 x 10^15) = 1.2 x 10^-7 hz

1e) frequency will remain same in both medium

c( speed of light in glass) =3 x 10^8/ 1.5 = 1.5 x 10^8

1.2 x 10^-7 = 1.5 x 10^8/ wavelength

wavelength = (15/12 ) x 10^15 m = 1.25 x 10^ 15 m

1 f) frquency will remain same

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote