A worker pushes horizontally on a 39.0 kg crate with a force of magnitude 113 N.
ID: 2196797 • Letter: A
Question
A worker pushes horizontally on a 39.0 kg crate with a force of magnitude 113 N. The coefficient of static friction between the crate and the floor is 0.400. (a) What is the value of f_(s,max) under the circumstances? (b) Does the crate move? ("yes" denote 1, "no" denote 0) (c) What is the frictional force f_r on the crate from the floor? (d) Suppose, next, that a second worker pulls directly upward on the crate to help out. What is the least vertical pull f_pv that will allow the first worker's 113 N push to move the crate? (e) If, instead, the second worker pulls horizontally to help out, what is the least pull f_pg that will get the crate moving?Explanation / Answer
a)f_(s,max)=mu(s)*m*g=153.036 N but here only 113N force is applied so the f_(s,max) will be=113N b)no the crate does not move c)f_r=113 N d)f=mu*N N=mg-f_pv mu(mg-f_pv)=113 f_pv=100.09 N e)113+f_pg=153.036 f_pg=40.036 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.