A worker pushes horizontally on a 37 kg crate with a force of magnitude 115 N. T
ID: 1670995 • Letter: A
Question
A worker pushes horizontally on a 37 kg crate with a force of magnitude 115 N. The coefficient of static friction between the crate and the floor is 0.37. What is the frictional force on the crate from the floor? N What is the maximum magnitude fS, max of the static frictional force under the circumstances? N Does the crate move? yes no cannot tell from the information given Suppose, next, that a second worker pulls directly upward on the crate to help out. What is the least vertical pull that will allow the first worker's 115 N push to move the crate? N If, instead, the second worker pulls horizontally to help out, what is the least pull that will get the crate moving? NExplanation / Answer
m = 37 kg F = 115 N s = 0.37 a) F- fs = 0 ===> fs = F = 115 N b) fs = s m g = 0.37 * 37 *9.8 = 134.62 N c) crate does not move. d) F = fs = s [ mg - F' ] ==> F' = mg - ( F / s) = 37 * 9.8 - ( 115 / 0.37) = 51.78 N e) F + F' = smg ==> F' = s m g- F = 0.37 * 37 * 9.8 - 115 =19.162 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.