A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 2196336 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 122-mile trip in a typical midsize car produces about 4.63 x 109 J of energy. How fast would a 26.3-kg flywheel with a radius of 0.297 m have to rotate to store this much energy? Give your answer in rev/min.Explanation / Answer
Rotational kinetic energy is : KE = 0.5I?² I is moment of inertia. For a solid disk, this is 0.5mr², so : KE = 0.5(0.5mr²)?² ?² = KE / (0.25mr²) ? = [KE / (0.25mr²)]^0.5 = [1.1 x 10^9J / {0.25 x 11kg x (0.35m)²]^0.5 = 5.7 x 10^4rad/s This is : 5.7 x 10^4rad/s(1.0rev/2pi rad)(60s/ 1.0min) = 540,000rev/min (rounded)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.