A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 1397029 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 160-mile trip in a typical midsize car produces about 3.35 x 109 J of energy. How fast would a 33.5-kg flywheel with a radius of 0.214 m have to rotate to store this much energy? Give your answer in rev/min.
Explanation / Answer
Rotational Kinetic energy = 3.35 x 109 J
I = moment of inertia of flywheel = mr2 /2 = (33.5) (0.214)2 /2 = 0.7671 kgm2
let the angular speed = w
Using the formula
(0.5) I w2 = 3.35 x 109
(0.5) (0.7671) w2 = 3.35 x 109
w = 9.35 x 104 rad/s
w = 9.35 x 104 rad/s (60 sec/1 min) (1 rev/6.28 rad)
w = 89.33 x 104 rev/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.