A fluid in an aquifer is 23.6 m above a reference datum, the fluid pressure is 4
ID: 158678 • Letter: A
Question
A fluid in an aquifer is 23.6 m above a reference datum, the fluid pressure is 4390 N/m2 , and the flow velocity is 7.22 x 10-4 m/s. The fluid density is 0.999 x 103 kg/m3 .
2. A fluid in an aquifer is 23.6 m above a reference datum, the fluid pressure is 4390 N/m2, and the flow velocity is 7.22 × 10-4 m/s. The fluid density is 0.999 x 103 kg/mi3. (A) What is the total energy per unit mass? (B) What is the total energy per unit weight? 4. Apiezometer point is 34.7 m above mean sea level. The fluid pressure in the aquifer at that point is 7.87 X 10 N/m. The aquifer has fresh water at a temperature of 10°C. (A) What is the point-water pressure head? (B) What is the total head?Explanation / Answer
2.
a)
From Bernoull's equation ,Energy Per Unit mass is given by
E/m =P/p + V2/2 + Zg
E/m =4390/999 + (7.22*10-4)2/2 +23.6*9.8
E/m =235.67 J/Kg
b)
Energy per unit weight is
E/W =(E/m)/g =235.67/9.8
E/W =24.05 J/N
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4)
Density of sea water psea =1027 Kg/m3
Density of fresh water p=999 Kg/m3
Point water pressure head is given by
hp =hf*(p/psea) =34.7*(999/1027)
hp=33.75 m
b)
Total Head
h=hp+hf=34.7+33.75
h=68.45 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.