A flexible wire loop has a radius of r = 10.9 cm and it is inside a uniform magn
ID: 1838091 • Letter: A
Question
A flexible wire loop has a radius of r = 10.9 cm and it is inside a uniform magnetic field of B = 0.114 T. The loop is grasped at points P and Q and stretched until its area is zero. It takes 179 ms to stretch the loop.
What is the magnitude of the average induced electromotive force (EMF) in the loop during the stretching process?
Complete the following sentence: During the stretching process described above ...
... current flows counter clockwise.
... current flows clockwise.
... no current flows.
... current flows in different directions at different stages of the process.
Explanation / Answer
During the stretching process, magnitude of average induced emf in the loop
E = - delta phi / delta T
= -B * [ delta A / delta T]
= [0.114 * pi * (( pi * 0.1092 ) / 0.179 s
= 0.0238 v
magnitude of average induced emf = 0.0238 v = 23.8 mV
During the stretching process current flows clockwise
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.