A flat uniform circular disk (radius = 4.91 m, mass = 400 kg) isinitially statio
ID: 1722979 • Letter: A
Question
A flat uniform circular disk (radius = 4.91 m, mass = 400 kg) isinitially stationary. The disk is free to rotate in the horizontalplane about a frictionless axis perpendicular to the center of thedisk. A 56.0-kg person, standing 1.21 m from the axis, begins torun on the disk in a circular path and has a tangential speed of2.20 m/s relative to the ground. Find the resulting angular speed(in rad/s) of the disk.
Number
Units
The number of significant digits is set to 3; the toleranceis +/-2%
Chapter 9, Problem 54Explanation / Answer
Given : Mp = 56.0 kg Rp = 1.21 m Md = 400 kg Rd = 4.91 vp = 2.20 m/s from the given problem the conservation of angularmomentum applies along the axis then Id d +Mp Rp2 p =0 but we know that = v / r p = vp /rp the moment of inertia of the disk willbe Id = (1 / 2) MdRd2 substitute and solve for d = .......... rad /s Solve it I hope it helps you Id d +Mp Rp2 p =0 but we know that = v / r p = vp /rp the moment of inertia of the disk willbe Id = (1 / 2) MdRd2 substitute and solve for the moment of inertia of the disk willbe Id = (1 / 2) MdRd2 substitute and solve for d = .......... rad /s Solve it I hope it helps youRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.