A flat coil enclosing an area of 0.08 m 2 is rotating at 63 rev/s, with its axis
ID: 1549148 • Letter: A
Question
A flat coil enclosing an area of 0.08 m2 is rotating at 63 rev/s, with its axis of rotation perpendicular to a 0.21 T magnetic field.
(a) If there are 996 turns on the coil, what is the maximum voltage induced in the coil?
V
(b) When the maximum induced voltage occurs, what is the orientation of the coil with respect to the magnetic field?
The plane of the coil is perpendicular to the magnetic field.The plane of the coil is at a 63° angle to the magnetic field. The plane of the coil is at a 42° angle to the magnetic field.The plane of the coil is parallel to the magnetic field
Explanation / Answer
a)
angular speed w = 2pi * f = 2 pi(63 Hz) = 396 rad/s.
emfmax = N B A w = (996)(0.21T)(0.08m²)(396 rad/s) = 6623 V
(b) When the maximum induced voltage occurs, sin(wt) = 1.0, so wt = 90°. This is the angle between the normal to the loop and the magnetic field, so the plane of the coil is parallel to the magnetic field.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.