A flask containing 14.92mL of nitric acid solution was titrated with 0.135M NaOH
ID: 984683 • Letter: A
Question
A flask containing 14.92mL of nitric acid solution was titrated with 0.135M NaOH. 16.93mL of the base were required to reach the endpoint. What is the concentration of the nitric acid solution?
For the first part I used m1v1 = m2v2 and got 0.119M. I don't know if is right or not.
The nitric acid solutionhas a density of 1.09g/mL. Using this density and the molarity you calculated above, fill in the table. (please show all work so I can see how to do it).
I don't know what volume of original solution is. 14.92mL or 16.93mL?
the chart needs the volume of original nitric acid solution ___________
nitric acid in grams ________ and moles_____
water grams ________
total solution _______
Explanation / Answer
A flask containing 14.92mL of nitric acid solution was titrated with 0.135M NaOH. 16.93mL of the base were required to reach the endpoint. What is the concentration of the nitric acid solution?
ratio is 1:1 therefore
mol of aicd = mol of base
MV acid = MV base
14.92*M1 = 0.135*16.93
M1 = 0.135*16.93/14.92 = 0.15318699731 M of acid
2)
D = 1.09 g/ml
original solution = 14.92mL
mass = 14.92*1.09 = 16.2628 g of soltion
mol of nitric acid = M*V = 14.92*0.15318699731 = 2.285549999 mmol of nitric acid
mass = mol*MW = 2.285549999*63.01*10^-3 = 144.01250*10^-3= 0.144 g of nitric acid
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.