A flask containing 0.158 M methanol CH_3OH, and 0.172 M oxygen gas is allowed to
ID: 990016 • Letter: A
Question
A flask containing 0.158 M methanol CH_3OH, and 0.172 M oxygen gas is allowed to come to equilibrium at 300 k. At equilibrium the flask is found to contain 0.098 M oxygen gas determine the equilibrium constant (kc) for this reaction. 2CH_3OH(g) + 3O_2(g) doubleheadarrow 2CO_2(g) = 4H_2O(g) 0.0207 1.79 Times 10^3 1.30 0.0138 25.3 The equilibrium constant, K_c = 0.0563 for the reaction shown below. The enthalpy change for this reaction at 25 degree C is -25.6 kJ. 2 A + B rightarrow 3C What is the correct value of Kc for the reaction shown below? 3/2 C rightarrow A + 1/2 B 8.88 0.0282 4.21 0.237 17.8 CH_3COCH_3 (acetone) is a commonly used organic solvent. Determine the standard entropy change (Delta S degree rxn) in J/K for the following reaction of acetone: CH_3COCH_3 (l) + 4O_2 (g) rightarrow 3CO_2 (g) + 3H_2O (g) If we know S degree values for CH_3COCH_3 (l), O_2(g), CO_2 (g) and H_2O (g) are 198.7 J/Kmol, 205.0 J/Kmol, 213.6 J/Kmol,, and 188.7 J/Kmol,respectively. -1.40 2225. 188.2 806.0 -188.6Explanation / Answer
19)
consider the given reaction
2 CH3OH + 3 02 ---> 2 C02 + 4 H20
initial concentrations are
[CH3OH] = 0.158
[02] = 0.172
now
using ICE table
at equilibrium
[CH3OH] = 0.158 - 2x
[02] = 0.172 - 3x
[C02] = 2x
[H20] = 4x
given
at equilibrium , [02] = 0.098 M
so
0.172 - 3x = 0.098
x = 0.024666
so
[CH3OH] = 0.158 - ( 2*0.024666) = 0.1086666
[02] = 0.098
[C02] = 2 * 0.024666 = 0.049333
[H20] = 4 * 0.024666 = 0.0986666
now
Kc = [C02]^2 [H20]^4 / [CH3OH]^2 [02]^3
Kc = [0.049333]^2 [0.098666]^4 / [0.108666]^2 [0.098]^3
Kc = 0.020702
so
the answer is option A) 0.0207
20)
consider the first reaction
2 A + B ---> 3C
the equilibrium constant is given by
Kc1 = [C]^3 / [A]^2 [B]
now
consider the second reaction
1.5 C --> A + 0.5 B
the equilibrium constan tis given by
Kc2 = [A] [B]^0.5 / [C]^1.5
from the equations of Kc1 and Kc2
we can see that
Kc1 = 1 / ( Kc2)^2
so
0.0563= 1/ (Kc2)^2
Kc2 = 4.21
so
the answer is option C) 4.21
8)
we know that
dSo rxn = So products - So reactants
so
dSo rxn = ( 3 x So C02) + ( 3 x So H20) - So CH3COCH3 - ( 4 x So 02)
using givne values
we get
dSo rxn = ( 3 x 213.6) + ( 3 x 188.7) - 198.7 - ( 4 x 205)
dSo rxn = 188.2
so
entropy change for the reaction is 188.2
so
the answer is option C) 188.2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.