A flask containing 480.0 mL of 0.4028 M HBr was accidentally knocked to the floo
ID: 692090 • Letter: A
Question
A flask containing 480.0 mL of 0.4028 M HBr was accidentally knocked to the floor. How many grams of K2CO3 would you need to put on the spill to neutralize the acid according to the following equation? Enter your answer with no units to the correct number of significant figures. 2 H Br (aq) + K2CO3 (aq) 2 KBr (aq) + CO2(g) + H2O (A Your Answer: Answer Save Question 19 (1 point) Sodium phosphate is commonly found in processed meat and tuna. Calculate the concentration of sodium ions in a solution of 0.450 M sodium phosphate. Enter your answer with no units to the correct number of significant figuresExplanation / Answer
Number of moles of HBr,n= molarity x volume in L
n=0.4028 M x 0.480 L
= 0.193 moles
From the given reaction,
2 moles HBr reacts with 1 mole of K2CO3
0.193 moles of HBr reacts with 0.193/2=0.097 moles of K2CO3
Mass of K2CO3 required,m= number of moles x molarmass
m= 0.097 mol x 138.2 g/ mol
m= 13.4 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.