A flat, solid cylindrical grinding wheel with a diameter of 26.0cm is spinning a
ID: 1768562 • Letter: A
Question
A flat, solid cylindrical grinding wheel with a diameter of 26.0cm is spinning at 2900rpm when its power is suddenly turned off. A workman continues to press his tool bit toward the wheel's center at the wheel's circumference so as to continue to grind as the wheel coasts to a stop.
Part A
If the wheel has a moment of inertia of 5.00kg?m2 , determine the necessary torque that must be exerted by the workman to bring it to rest in 15.0s . Ignore any friction at the axle.?
Part B
If the coefficient of kinetic friction between the tool bit and the wheel surface is 0.900, how hard must the workman push on the bit?
Explanation / Answer
Part A)
Torque = I(alpha)
To find alpha, first, 2900 rpm converts to 303.7 rad/s
Then wf = wo + (alpha)t
0 = 303.7 + (alpha)(15)
alpha = 20.2 rad/s2
Finally, Torque = (5)(20.2) = 101.2 Nm
Part B)
Torque = Fr
101.2 = uFn(r)
101.2 = .9(Fn)(.13)
Fn = 865.2 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.