A flat coil of wire consisting of 20 turns, each with an area of 50 cm^2, is pos
ID: 1514562 • Letter: A
Question
A flat coil of wire consisting of 20 turns, each with an area of 50 cm^2, is positioned perpendicularly to a uniform magnetic field that increases its magnitude at a constant rate from 2.0 T to 6.0 T in 2.0 s. If the coil has a total resistance of 0.40 Ohm. what is the magnitude of the induced current? A rectangular loop (area 0.15 m^2) turns in a uniform magnetic field with B = 0.20 T. At an instant when the angle between the magnetic field and the normal to the plane of the loop is pi/2 rads and increasing at the rate of 0.60 rad/s. what is the magnitude of the emf induced in the loop?Explanation / Answer
induced emf = rate of change in flux
e = N*A*dB/dt = 20*50*10^-4*(6-2)/2 = 0.2 v
induced current i = e/R
i = 0.2/0.4 = 500 mA
option (c)
++++++++++++
magnetic flux = N*B*A*coswt
induced emf = rate of change in flux
e = N*B*A*sinwt*w
e = 1*0.2*0.15*sin(pi/2)*0.6
e = 18 mV
option (c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.