A flask has a volume of 147.7 mL . When filled with air at a pressure of 688.1 t
ID: 483247 • Letter: A
Question
A flask has a volume of 147.7 mL . When filled with air at a pressure of 688.1 torr and a temperature of 25.48 C, the flask and air have a mass of 75.176 g . When filled with carbon dioxide at the same temperature and pressure, the mass of the flask and CO2 is 75.262 g .
Part A - What is the mass of the carbon dioxide gas in the flask (when the flask is filled with carbon dioxide)?
Assume that dry air consists of only 20.00% oxygen and 80.00% nitrogen by volume.
Part A - What is the density of dry air at 1.0745 atm and 22.83 C?
Explanation / Answer
Part A :
PV = nRT
P in atm and V in L and T in K
688.1 Torr = 0.9054 atm
147.7*10^-3 *0.9054 = n*0.0821* [25.48+273]
n = 5.457*10^-3
Moles = Mass /Molar mass
Mass = 5.457*10^-3 *44 = 0.24 gms
Mass of CO2 = 0.24 gms
Part A :
Average Molecular Weight of Air = (0.8 * 28) + (0.2 * 32) = 28.8 gms
PV = nRT
P = mRT/ V*M.W [ n = m/MW]
P = dRT / M.W
d = P*M.W/RT = 1.274 gm /L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.