A fixed 14.8-cm-diameter wire coil is perpendicular to a magnetic field 0.41 T p
ID: 1443049 • Letter: A
Question
A fixed 14.8-cm-diameter wire coil is perpendicular to a magnetic field 0.41 T pointing up. In 0.18 s , the field is changed to 0.24 T pointing down.
Part A
What is the average induced emf in the coil?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
A fixed 14.8-cm-diameter wire coil is perpendicular to a magnetic field 0.41 T pointing up. In 0.18 s , the field is changed to 0.24 T pointing down.
Part A
What is the average induced emf in the coil?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
E =Explanation / Answer
given diameter=14.8, radius r=7.4*10^-2=0.074m
Bi=0.41T,Bf=0.24T,t=0.18s
=BACos
=(*0.074²)*0.41Tcos0°=0.0070498024Wb
=BACos
=(*0.074²)0.24Tcos0°=0.0041267136Wb
Faradizzles Law =-N(/t)
=((0.0070498024Wb+0.0041267136Wb)/0.18secs) =0.062091V
which is about 62.091mV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.